Official Tyrone GAA Website

Og Sport – Wednesday

May 16th, 2011

Grade 1  
Section A – Ardboe Shane Dorrity  
 Group 1                             Group 2
1 Derrylaughan               Cookstown
2 Ardboe                           Moortown
3 Coalisland                      Clonoe

——————————–

Section B – Donaghmore – Ashling Doyle  
 Group 1                             Group 2
1 Naomh Mhuire            Galbally
2 Dungannon                   Errigal Ciaran
3 Eglish                              Donaghmore
  
——————————–

Section C – At Pomeroy – Stephen McCullagh  
 Group 1                            Group 2
1 An Charraig Mhór     Killyclogher
2 Kildress                         Loughmacrory
3 Pomeroy                       Omagh

——————————–

Section D –  At Greencastle- Barry Campbell  
 Group 1                             Group 2
1 Dromore                         Owen Roes
2 Greencastle                   Trillick
3 Fintona                           Strabane

——————————–  

Grade 2  
Section A – Derrylaughan – Ciaran Coyle  
1 Naomh Pádraig 
2 Breac an Bhíle          
3 Rock            
4 Stewartstown 
5 Killeeshil 

——————————–

Section B – At Clogher – John Coney  
1 Beragh               
2 Eskra                  
3 Gael N.Pádraig    
4 Moy 
5 Aghaloo 

——————————–
  
Section C – Drumragh – Anne Marie Meehan / Des O’Doherty  
 Group 1                         Group 2
1 Newtownstewart     Drumquin
2 Tattyreagh                 Drumragh
3 Castlederg                  Aghyaran
  
——————————–

Section D – Gortin- Sean Mc Connell / Anne Daly  
 Group 1 
1 Omagh “B” 
2 Clann Na nGael 
3 Urney 
4 Glenelly 
5 Gortin 

——————————–

First Round – Wednesday 25th May 2011  
  
Sections with 6 teams – Games 10 minutes each way  
Group 1 & Group 2 Games 
6.45pm 1 v 2 
7.15pm  1 v 3 
7.45pm 2 v 3 
8.15pm Final – Winners of Group 1 v Winners of Group 2 
  
Sections with 5 teams – Games 7 minutes each way  
 Group Games 
 Pitch 1                        Pitch 2
6.45pm 1 v 2             3 v 4
7.05pm 1 v 3            4 v 5
7.25pm                       2 v 3
7.45pm 1 v 5            2 v 4
8.05pm 1 v 4            3 v 5
8.25pm 2 v 5 
8.45pm Final – Winners of Group v 2nd in Group  
  
——————————–

Section winners qualify for County Finals  
  
County Finals – Monday 1st June 2009 (venue tbc)

Finals Wed 1st June.. 2011   Venue Greencastle 

Points to notes    
    
Panel of 10 players – a 7 a side team and 3 subs.     
    
Panel of 10 that starts the competition must complete the competition.    
    
No limit on substitutions however subs must be made from the designated area in the centre of the pitch.    
    
All group games shall be 7 minutes each way with a half time break of 3 minutes.    
    
Top two teams in group shall qualify for the final.    
    
Final will be 10 minutes each way with a half time break of 3 minutes.    
    
In the event of a draw in the final a further 5 mins each way will be played. If still a draw the next score will decide.