Official Tyrone GAA Website

Tyrone CCC Fixtures Schedule

August 9th, 2020

TYRONE CCC FIXTURES               

Sunday 9th August   @ 11.00am     Minor League

Coalisland Fianna       v          Ardboe O’Donovan Rossa

An Charraig Mhor       v          Strabane Sigersons

Trillick St. Macartan’s v          Cappagh

Clonoe O`Rahilly’s      v          Moy Tir na nOg

Loughmacrory St. Teresa’s    v. Drumragh Sarsfields

Greencastle St. Patrick’s        v. Owen Roes Clann na nGael

Aghyaran St. Davog’s v          Naomh Eoghan

Naomh Bríd     v          BYE

Tattyreagh St. Patrick’s          v. Derrytresk Fir an Chnoic

Moortown St Malachy’s          v. Eglish St. Patrick’s

Errigal Ciaran  v          Dungannon Thomas Clarkes

Kildress Wolfe Tones  v          Omagh St Enda’s

Galbally Pearses         v          Cookstown Fr. Rock’s

Donaghmore St. Patrick’s      v. Edendork St Malachy’s

Dromore St. Dympna’s           v. Fintona Pearses

Both Domhnaigh       v          BYE

Beragh Red Knights    v          Gael Naomh Padraig

Stewartstown Harps   v          Brackaville Owen Roes

 

Monday 10th August @ 6.45pm      Under 14 Hurling League

Omagh St. Enda’s       v          Eire Og Carrickmore

Fintona Pearses          v          Naomh Colum Cille

 

Tuesday 11th August @ 7.15pm     Under 16 League

Fintona Pearses          v          Strabane Sigersons

Drumquin Wolfe Tones           v          Greencastle St. Patrick’s

 

Tues 11th @ 7.30pm  Div. 3 All County League                

Cookstown Fr. Rock’s v          Urney St. Columba’s

 

Wednesday 12th August @ 7.15pm            Under 16 League

Coalisland Fianna       v          Ardboe O’Donovan Rossa

Cappagh         v          Loughmacrory St. Teresa’s

Galbally Pearses         v          Errigal Ciaran

Killeeshil St Mary’s     v          Gael Naomh Padraig

Naomh Eoghan           v          Tattyreagh St. Patrick’s

Eskra Emmetts           v          Rock St Patrick’s

Dungannon Thomas Clarkes v. Clonoe O`Rahilly’s

Cookstown Fr. Rock’s v          Donaghmore St. Patrick’s

An Charraig Mhor       v          Both Domhnaigh

Trillick St. Macartan’s v          Omagh St Enda’s

Kildress Wolfe Tones  v          Moy Tir na nOg

Eglish St. Patrick’s      v          Stewartstown Harps

Pomeroy Plunketts     v          Dromore St. Dympna’s

Edendork St Malachy’s          v. Derrylaughan Kevin Barry’s

Donaghmore St. Patrick’s B   v. Moortown St Malachy’s

Owen Roes Clann na nGael   v.Aghyaran St. Davog’s

Naomh Brid     v          Derrytresk Fir an Chnoic

Aghaloo O’Neill’s        v. Brackaville Owen Roes

 

Wed 12th @7.15pm    LCC Group Junior Football Championship Preliminary Rd                   

In Drumragh  Drumquin Wolfe Tones           v          Fintona Pearses

 

Thursday 13th August @     7.15pm            Under 16 League

Drumragh Sarsfields   v          Beragh Red Knights

 

Thurs @7.15pm         LCC Group Senior Football Championship First Round            

In Edendork   Clonoe O’Rahilly’s      v          Coalisland Fianna

 

Friday 14th August @ 6.45pm         Minor Hurling League

Strabane Shamrocks  v          Eire Og Carrickmore

 

Fri @ 6.15/7.45pm     All County League               

Eglish St. Patrick’s      v          Aghyaran St. Davog’s

Moortown St Malachy’s          v. Owen Roe O`Neill’s

Tattyreagh St. Patrick’s          v. Greencastle St. Patrick’s

Strabane Sigersons    v          Gortin St Patrick’s

Aghaloo O’Neill’s        v          Augher St Macartan’s

Edendork St Malachy’s          v. Rock St Patrick’s

Naomh Eoghan           v          Stewartstown Harps

Clogher Eire Og          v          Beragh Red Knights

Urney St Columba’s    v          Coalisland Fianna

Killeeshil St Mary’s     v          Brackaville Owen Roes

Glenelly St. Joseph’s  v          Derrytresk Fir an Chnoic

Cookstown Fr. Rock’s v          Errigal Ciaran

Clann na nGael           v          Brockagh Emmetts

Drumragh Sarsfields   v          Killyman St. Mary’s

 

Fri @ 7.45pm LCC Group Senior Football Championship First Round            

IN Omagh       Killyclogher St. Mary’s v          An Charraig Mhor

 

Saturday 15th August @ 11.00am  Under 14 League

Dungannon Thomas Clarke   v          Donaghmore St. Patrick’s

Eglish St. Patrick’s      v          Ardboe O’Donovan Rossa

Trillick St. Macartan’s v          An Charraig Mhor

Edendork St Malachy’s          v          Beragh Red Knights

Coalisland Fianna       v          Moortown St Malachy’s

Castlederg St Eugene’s          v. Strabane Sigersons

Donaghmore St. Patrick’s B   v. Gael Naomh Padraig

Rock St Patrick’s        v.   Clonoe O`Rahilly’s

Pomeroy Plunketts     v.  Greencastle St. Patrick’s

Derrylaughan Kevin Barry’s   v. Derrytresk Fir an Chnoic

Brackaville Owen Roes          v. Cookstown Fr. Rock’s B

Drumquin Wolfe Tones           v. Urney St Columba’s

Galbally Pearses         v.  Cookstown Fr. Rock’s

Errigal Ciaran  v          Dromore St. Dympna’s

Cappagh         v          Fintona Pearses

Killeeshil St Mary’s     v. Kildress Wolfe Tones

Omagh St Enda’s        v. Loughmacrory St. Teresa’s

Drumragh Sarsfields   v. Both Domhnaigh

Moy Tir na nOg           v. Stewartstown Harps

Clann na nGael         v          BYE

Aghaloo O’Neill’s        v. Owen Roe O`Neill’s

Errigal Ciaran B          v. Naomh Brid

Naomh Eoghan           v. Eskra Emmetts

Tattyreagh St. Patrick’s          v. Aghyaran St. Davog’s

 

Sat @ 4.30pm LCC Group Senior Football Championship First Round                       

In Galbally      Loughmacrory St. Teresa’s    v          Dungannon Thomas Clarkes

 

Sat @ 7.00pm LCC Group Senior Football Championship First Round                       

In Coalisland Ardboe O’Donovan Rossa      v          Donaghmore St. Patrick’s

 

Sunday 16th August 2.15/3.45pm    Div. 3      All County League     

Castlederg St Eugene’s          v. Drumquin Wolfe Tones

Fintona Pearses          v. Eskra Emmetts

Sun @ 2.00pm           LCC Group Senior Football Championship First Round            

In Dungannon           Moy Tir na nOg           v          Derrylaughan Kevin Barry’s

 

Sun @ 4.30pm           LCC Group Senior Football Championship First Round            

In Loughmacrory      Omagh St. Enda’s       v          Dromore St. Dympna’s

 

Sun @ 7.00pm           LCC Group Senior Football Championship First Round            

In Carrickmore          Errigal Ciaran  v          Pomeroy Plunketts

 

Monday 17th August @ 8.00pm      LCC Group Senior Football Championship First Rd                   

In Omagh       Galbally Pearses         v          Trillick St. Macartan’s